Ingen skal dø alene

Aflastnings- og vågetjenesten i Randers søger frivillige vågere

Aflastnings- og vågetjenesten i Randers tilbyder støtte og nærvær til den døende samt aflastning til de pårørende både på plejecentre og i private hjem. 

Som frivillig våger bliver du en vigtig person i en families afsked med en nær pårørende. 

Vi søger frivillige! Er du interesseret? 

Du behøver ikke at have erfaring fra plejesektoren eller lignende, bare du er ansvarsbevidst og har en vis mængde livserfaring. Som våger deltager du ikke i plejeopgaver, du skal blot være tilstede og være nærværende, lyttende og omsorgsfuld. 

Vagterne ligger typisk fra kl. 23.00- 03.00 eller fra 03.00 – 07.00. I de stille timer kan du sidde med en bog, dit strikketøj eller hvad du har lyst til. Det kan også tænkes, at den døende har brug for en varm hånd at holde i eller nogle gode trøstende ord. 

Har du lyst til at bruge et par frivillige timer hos Aflastnings- og vågetjenesten, så kontakt os gerne. Du vil herefter blive inviteret til en samtale, hvor du har mulighed for at fortælle om dig selv og din baggrund. Vi vil naturligvis også forælle dig mere om opgaven som våger og vores forening. 

For yderligere informationer kontakt:

Formand: 
Sognepræst Inger Lise Gram tlf. 3066 6217

Koordinator:
Lene Koch Andersen og Nikoline Gjøtrup tlf. 8642 5204. 

 

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk