21. december

Velkommen til dagens låge i vores julekalender. I dag skal vi høre en historie om en prinsesse som skal finde en mand at gifte sig med. Men hvordan finder man sådan en og hvordan ved man at han er den rigtige.

Opgaven til frierne lyder: “Den der kan fylde tronsalen med glæde, må få prinsessen og det halve kongerige”. 

Hvordan mon det går for frierne? For hvad er glæde og hvordan kan man fylde en tronsal med det?

Hør historien fra vores sognepræst Alice Pedersen.

Følg med igen i morgen, når vi åbner den næste låge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk